Våra elever sålde mest majblommor i Örebro

Med stor glädje och stolthet kan vi nu berätta att skolans elever i åk 5 och 6 är de som sålt mest majblommor i Örebro våren 2019!

Vi är så glada och stolta över våra elever som med hårt arbete lyckats med detta till förmån för barn i Sverige. Organisationen Majblomman har funnits sedan 1907 och hjälper varje år barn i Sverige som av olika anledningar behöver stöd. Idag hjälper man genom ekonomiskt stöd till familjer som har ont om pengar. Det kan t.ex. handla om pengar till ett par fotbollsskor, ett barnkalas, en jacka eller liknande. Alla som behöver stöd kan söka detta via Majblommans hemsida (majblomman.se) och hur mycket stöd som kan delas ut är helt beroende av hur mycket majblommor som säljs.

För att uppmärksamma våra duktiga försäljare är de inbjudna till landshövdingen på Örebro slott, ett besök som kommer att ske sista veckan innan sommarlovet.

Comments are closed.